Co vám hrozí, pokud nepřijdete bez omluvy na pohovor?

Někdy se jednoduše stane, že máte domluven pracovní pohovor, ale nakonec zjistíte, že se jej nemůžete nebo nechcete zúčastnit. Důvodu najdeme hned několik: nemoc, přijetí jiné pracovní nabídky, nabitý program nebo jiná nenadálá událost. Jak byste v takové situaci měli postupovat a co vám hrozí, pokud bez omluvy nepřijdete na domluvený pohovor?

Co vám hrozí, pokud nepřijdete bez omluvy na pohovor?

Odpovíte na několik inzerátů na pracovní nabídky a někteří zaměstnavatelé vás pozvou na pracovní pohovor, který potvrdíte. Poté však zjistíte, že na daný pohovor nechcete nebo nemůžete dorazit. Co uděláte? Nabízí se jedna ze dvou možností, kterou bohužel často lidé volí a to jednoduše nedorazit a dělat mrtvého brouka. Co by se mi taky mohlo stát, že?

Prakticky se dá říct, že se vám opravdu nestane nic zásadního. Nedorazí vám domů žádná pokuta nebo stížnost. “Jen” si tak trochu zavřete dveře při hledání práce v budoucnu. Jak je to možné?

Podívejte se na to z druhé strany

Možná o práci, na kterou jste se hlásili, ztratíte zájem nebo přijmete lepší pracovní nabídku. Slušná omluva dopředu vám však může zajistit, že při hledání další práce někdy v budoucnu, dostanete opět šanci.

Podívejte se totiž na druhou stranu stolu, kde se sedí personalista, který očekával váš příchod. Po 15 minutách zpoždění, kdy mu nezvedáte telefon, už mu to je jasné – další kandidát, který potvrdil schůzku a nedorazil.

Teď si představte, že sedíte na jeho židli a stane se vám tohle dvakrát za den. Vzniknou vám například hodinové díry v time managementu, které jste mohli vyplnit jinou prací. Tyto neočekávané časové bubliny velmi těžko na rychlo vyplníte jinou hodnotnou aktivitou.

Pokud si stále říkáte, že se jedná o riziko povolání personalisty, nenechte se mýlit. Vy za svoji neomluvenou nepřítomnost totiž od personalisty dostanete odměnu v podobě záznamu – nespolehlivý uchazeč. Většina firem a společností si totiž vede záznamy o uchazečích o práci, i kdyby jen jednoduché poznámky jako jméno, kdy jste se hlásili a na jakou pracovní pozici a také onu spolehlivost.

Poté co bez omluvy nedorazíte na sjednanou schůzku, vznikne u vašeho jména o této skutečnosti záznam, a když se budete v budoucnu hlásit třeba na jinou (a ještě lepší) pracovní pozici, personalista si vás najde v systému a raději dá přednost jiným uchazečům.

Chcete mít dobré doporučení

A co víc? Česko není zrovna velké a předpokládáme, že se na pracovní pozice hlásíte v okolí svého bydliště, což okruh ještě zmenšuje. Personalisté se mohou navzájem znát a dávat si doporučení na zaměstnance. Dobrá pověst se vám jednoduše vyplatí, pokud se chcete hlásit na zajímavé a atraktivní pracovní pozice.

Lidé nejsou stroje a chápou to také personalisté. Proto pokud vám do termínu pracovního pohovoru něco skočí, měli byste sáhnout po telefonu a omluvit se. Zajistíte si tak lepší reputaci a také budete jednat dle zásad slušného chování.

Jak a kdy se omluvit?

Vaše omluva z pohovoru by měla přijít hned po tom, co zjistíte, že se jej nebudete moct zúčastnit. Stačí krátký telefonát, kde vysvětlíte jednoduše svůj důvod a požádáte o zrušení schůzky nebo o náhradní termín.

Také můžete využít e-mail, myslete však na to, že ne každý personalista čte e-maily hned. Může mít zrovna jinou práci nebo schůzky, proto je omluva e-mailem vhodná pouze při dostatečné časové rezervě mezi odesláním a termínem, například týden.

Pokud se vám opravdu nechce (nebo nemůžete) volat personalistovi a na e-mail je pozdě, postačí i SMS zpráva s omluvou. Jednoduše každá forma se počítá a zajistí vám lepší pověst, než prosté vynechání schůzky.

Vzorová omluva může vypadat například takto:

Vážený/á pane/paní XY,

rád/a bych se omluvil/a z dnešního pohovoru ve 12:30 na pozici XY. Nemohu se dostavit z důvodu nemoci.

Mohu Vás poprosit o náhradní termín v příštím týdnu? Děkuji.

S pozdravem,

Novák/ová.

Nebo také takto:

Vážený/á pane/paní XY,

omlouvám se, ale na dnešní schůzku v 15:00 nemohu dorazit. Již jsem přijal/a jinou pracovní nabídku. Děkuji za pochopení.

Přeji hezký den,

Kovář/ová.

Někdy to může být i naopak

Samozřejmě se také může stát opačná situace, kdy schůzku zruší personalista. Pokud se jedná o profesionála, který svoji práci dělá dobře, dostanete podobnou zprávu a nabídne vám nový termín pohovoru. Jestliže se na domluveném místě neukáže bez omluvy, doporučujeme porozhlédnout se po jiné pracovní nabídce.